19/20.07. 2010. ponedjeljak/utorak
AVANTURA POČINJE – Beograd i Istambul(Taksim)
Na početku da odmah razjasnim; iako sam Tursku stavila pod Bliski istok, znam da tamo geografski ne spada ali je to dio mog tripića koji ide pod tim imenom pa tako nek i ostane.
Trebao je to biti put u Južnu Ameriku ali stisla kriza, uletila neka nekretnina, i preostao Bliski istok jer ima dah egzotike a i nije skup, a nekako smo se i navukli taj arapski svijet: pušenje nargila, deve, pustinje, zamotane trebe (ninje),brkati i nosati frajeri, pipice kraj kenjare, grčevi u želucu… ok otišla sam u krivu krajnost. Kako bilo uvuklo mi se to pod kožu i odluka je bila laka.
Ekipa standardna ali ovaj puta svi na broju; stari, Burki, Tomo i ja napokon smo se uspjeli zajedno organizirat.
Avantura započinje u omiljenom nam vlaku u omiljeno vrijeme: Zg-Bg, 23.55.( cijena karte 200kn) noćna vožnja, ali ovaj put veća gužva nego prošle godine, pa smo se malo stiskali s ekipom (nije pomoglo čak ni skidanje cipela).
Ujutro stižemo oko pol sedam na beogradski kolodvor, mijenjamo pare i jurimo prema Zelenom vencu jer znamo da nas tamo čekaju piroške sa kajmakom, al slijedi razočarenje, piroške od jučer samo podgrijane, koji zajeb a na njih se hrustimo više nego na znamenitosti cijelog Istoka. Vidno razočarani krećemo tražit sirijsku ambasadu jer smo u Bg trebali izvadit vizu(iako su nas silom pokušavali odgovorit iz ambasade, mi smo odlučili ipak pokušat). Šetamo nakrcani ruksacima kraj crkve Sv. Save preko nadvožnjaka, do Zvezdinog stadiona i glavinjamo okolo ali nikako naći ambasadu. Napokon nas neki taksist upućuje da je ambasada kraj “mnogo lepe kuće- Cecine kuće“ a da samo pitamo za Cecinu kuću i svi će nas uputit – i tako je i bilo – našli smo je začas.
Uvalimo priču Sirijcima, ne spominjemo da su nas otkantali na telefon i iskrcavamo 55 eura za vizu s dva ulaza, i odlazimo na preko nekoliko Jelena u neku zgodnu birtiju u blizini ambasade, gdje puštamo korijenje jedno 3 sata jer smo toliko trebali čekat vizu da bude gotova.
Već nam je na knap pa jurimo na aerodrom, a tamo lagani trening živaca; sjedimo u avionu jedno sat vremena jer je gužva u zraku, a mene znoj obljeva od paranoje.
stari brodovi na Eminonu
spice boys na spice bazaaru
pretpotopni Istambul
Sve je pod vodom, krećemo dalje plivajući do Sultanahmeta u Cisternu Basilica ili Yerebatan Cistern(ulaz 10TL) građena u bizantijskom periodu 532.g. opskrbljivala je grad vodom. Ima puno rimskih stupova i 2 Meduzine glave i to mi je bila najjača stvar u Istambulu, totalno neobična, osvijetljena u raznim bojama, muzika svira, voda kapa –odličan doživljaj. Kiša je napokon stala i izašlo je sunce a mi se ko gušteri razvukli na nekim štengama ispred Aja Sofije. Manja je gužva na ulazu (20TL) skup je ulaz ali to moram vidjeti. Građena je 537. i bila je oko 900 godina kršćanska crkva, a onda ju je Mustafa Kemal Ataturk preuredio u džamiju i slijedećih 500 tinjak godina bila je džamija a danas je muzej. Interesantna je različita arhitektura i detalji koji se izmjenjuju, kršćanski sveci na mozaicima muslimanski ornamenti i minareti. Al ne mogu reći da me nešto posebno oduševila.
Aja Sofija
unutrašnjost Aja Sofije
Na njemu su danas ostali egipatski obelisk iz 15 st.pr.Kr. koji je donesen iz Luxora. Tu je i stup iz Apoleonovog hrama u Delfima, i njemačka fontana iz 19st. Kulturni napredak prekinulo nam krulenje u želucu pa krenusmo prema Grand Bazaru ili Kapali Carsi, jer smo mislili da bi tamo trebalo biti klope, i bilo je ali baš i ne toliki izbor pa smo opet na donerima. Nekako se nisam mogla uživjet u tisuće šarenih trgovina sa šatro dizajnerskom robom, kožnim jaknama, cipelama, zlatom…Malo razočarani suhim donerom i bez imalo želje za trgovanjem i cjenkanjem vraćamo se na Sultanahmet prema dućanu u kojem smo vidli EFES-čarobna riječ. Kupujemo ih i sjedamo na klupice u parkić i cugamo i pilotiramo umorni ko živine.
egipatski obelisk na Hippodromu
vrata na Plavoj džamiji
čilanje na obali
vojna utvrda u haremu
22.07. četvrtak –vožnja Bosporom
Nakon ranojutarnjeg bureka krćemo prema Eminonu gdje bi tebali ulovit brod za vožnju Bosporom, to je redovna linija za Anadolu Kavagi ali više turistička pa je zato skuplja od ostalih karata(25 TL povratna, 15TL jedan smjer) Vožnja traje oko sat i pol, a na povratku loviš brod kad ti paše. Dan je bio krasan i tripić je ispao odličan, laganini vožnja, čaj na brodu jeftin (0,5TL), razgledavanje super, prolazi se kraj Dolmbahce palače, Bospor mosta, Beylerbeyi palače iz 19 st koja je bila ljetna rezidencija sultana i gostiju, staje u mjestima Kanlica,Yenikoy, Sariyer,Rumeli Kavagi i završava u Anadolu Kavagi koji je zgodno mjestašce sa utvrdom na vrhu(do koje se mi nismo penjali) ali mi se bolje činilo Rumeli Kavagi stanica prije jer ima i zgodnu plažu a Anadolu nema već su se dečki kupali na nekom kamenju dok sam ja bauljala po mjestu. Našli smo neku birtiju malo izvan centra prema vojsci koja je imala dobru cijenu menija sa sokom za 15 TL, i klopa je bila skroz ukusna iako smo dugo čekali ali nam je onda bahati,debeli konobar pokvario raspoloženje jer se prvo stepaval na curu koja se žalila na račun i histerizirao po lokalu, primitivac, a onda nam je naplatio još 10% više za service što ne piše u meniju, koji majke ti service, urlanje, lamatanje i drapanje računa drugim gostima.Šupak bahati nam ipak nije pokvario ukupni dojam tripića, bar smo imali kaj komentirat, a pouka priče je prvo provjeri jel to ta cijena pa onda naručuj.
Na povratku lagano čilanje pa iskrcavanje kraj Dolmbahce palače, ne baš kraj jer smo se dobrano nahodali do ulaza, da bi se samo promuvali po dvorištu jer četvrtkom ne rade. Vračajući se prema našem kvartu naletili smo na neko guba mjesto gs hrpom birtijau kojima su se pušile nargile, a najjače su mi bile nargile sa posudom od pravog voća, uvalili smo se u jednu od birtija u ugodne fotelje, naručili čaj i nargilu i uživali pod laganim prskalicama koje su nas osvježavale. Na kraju smo se još morali utješit sendvičem od ribe kod našeg čiče na brodu al ga nije bilo pa smo ga čekali, a kad je došao već je bila gužva pa je samo trpao ribu i nije očistio kosti tak da sam popizdila i prisjeo mi sendvič. Al ni to nije pokvarilo ukupan dojam dana, kojeg smo još obavili maglom nakon jedno pol litre ruma i laganog čilanja i druženja s ekipom u hostelu i spike o Titu i pederima sa gay Englezom, koji se lagano upucaval burkiju…hi,hi,hi).
pogled na Sulejman džamiju s Eminonu
Ciragan palača
mjesta uz Bospor
Bospor most i Beylerbeyi palača u pozadini
Anadolu Kavagi i na vrhu tvrđava
fina klopica, kod seljačine konobara
šoping kod šanera
sendvič od ribe
23.07. petak- Topkapi
Nakon dragog nam bureka na red danas dolazi Topkapi palača, jedan od bisera Istambula. Ulaz je 20 TL i nigdje mi nije prošla ISAC jer sam im se činila prestara(mother fuckers) pa ni muljanje da se kod nas može studirat do ibera, nije pomoglo. Palača je stvarno pravi biser, ogromna je možeš po njoj bauljat pol dana, najljepši mi je bio onaj dio ljetnikovca Bagdad paviljon sa bazenom i dio sa relikvijama di je bio Mojsijev štap- iako ne vjerujem u to lopine su sigurno metnule neki štap i zmislile da je Mojsijev. Tu su i predmeti koji su pripadali proroku Muhamedu, njegova brada i zub, iako mislim da i to muljaju. I čudi me kako je slabo osiguranje oko sultanovog blaga, mora da je fake kad se ne boje da će netko opljačkatil su toliko opušteni???
Nakon palače obišli smo i arheološki muzej(10TL) koji je blizu al nije niš posebno, neki sarkofazi, rimski kipovi, par mozaika.
Otišli smo na klopu u kvart blizu Grand bazara i u nekom lokalnom restoranu klopali ja menemen(jaja s povrćem) a dečki doner. Danas smo malo bolje pročešljali bazar, ima jeftinih kopija i ko to voli furat isplati se kupovat samo ne znam kakva je kvaliteta. Nismo se upuštali u šoping jer smo se nadali da bi moglo biti još jeftinije u Siriji što je bio totalni zajeb, jer je tamo roba takva seljačija da smo na kraju u sat vremena zadnji dan prije polaska aviona morali obavit sav šoping. Bar se nismo previše opustili. Odšetali smo još do Suleymanyie džamije iz 16 st. koju je dao izgraditi Sulejman Veličanstveni. Na njoj su bili radovi. U sklopu džamije je i groblje i sulejmanov mauzolej. Blizu je i univerzitet kraj kojeg smo prošetali ali nas nisu pustili unutra jer je bilo kasno.
bagdadski paviljon u Topkapiju
dvorište Topkapija
malo smo se umorili
pogled s Topkapija
Navečer smo lovili trajekt za Harem pa dalje noćni bus prema Pamukkalama Istambul smo ostavili iza sebe.
Interesantno je da mi je Istambul pravo sjeo tek nakon par dana u Siriji, nekako su mi se vraćale slike i skužila sam da je fenomenalan grad koji ima hrpu sadržaja, znamenitosti, more, vožnje brodovima, sve što ja volim i da će mi to uskoro biti ponovna destinacija, jer je grad za uživanje. Samo da se ne navučem na njega kao i na London i Miami.
Čini se dok smo malo istraživali okolo da oni to previše komercijaliziraju i sami rade betonske bazene i preusmjeravaju vodu da curi preko njih da se za njih primi bijeli kalcit pa da izgledaju prirodno. Sad valjda cijelo brdo mora bit bijelo, kad čovjek pretjera to ni priroda ne može popravit. Dobrano izgladnjeli bacamo se u istraživanje sela u potrazi za nekim jeftinijim restoranom. To je utopija jer nema jeftinog restača pa na kraju završavamo na terasi našeg pensiona ugodno zavaljeni na niske jastuke. Ja naručujem humus koji je bio odličan, a stari neki šiš ćevap od kojeg je ostal gladan pa me klao cijelu večer. Na kraju je pušilica i čaj malo umirila tenzije pa je sve dobro završilo.
Pamukalle
nek budu sretni svi trojica kaj sam stavila tu sliku a ne onu di su pokazali gole guzice
brčkanje u tirkiznim bazenčićima(to su oni umjetni do prirodnih se ne može)
i stari se brčka
ovo su prirodni bazeni do njih se ne može, i pogle hordu ljudi-ko mravi
pogled s Pamukalla
Iskrcavamo se u centru i ulazimo u Kaleici kroz Hadrianova vrata,stara antička vrata , hodamo uskom ulicom a okolo otomanske kuće, s islamskom arhitekturom, to je ta Turska kakvu sam očekivala , tu vrijeme kao da je stalo. Prolazimo broken minaret džamiju sa polomljenim minaretom i dolazimo do našeg pensiona Sabah, malog obiteljskog pansiona u srcu Kaleicia, na čijem vanjskom zidu rastu purpurne bugenvilije a u dvorištu punom svakakvih biljaka poslužuju doručak i ima zgodne sobice s klimom. Naša je bila 4-krevetna i opet super prolazimo jer smo trebali šerat kupaonu a dobili smo sobu s kupaonom.Yes! I to za 9 eura po osobi. A tek doručak, švedski stol, svega, slatkog svježeg voća, jaja, salame, namaza…ikebana.
Ulazimo u sobu, bacamo stvari na krevet presvlačimo se u kupaći i već jurimo prema tramvaju koji vozi na plažu. Usput ubacujemo u kljun svako po dva donera za 2TL(napokon civilizacija sa dobrim cijenama). Tramvaj je nemoguće spor, valjda bih ga prestigla da malo potrčim, al boli nas briga ugodno uvaljeni blejimo okolo. Napokon stižemo i s vrha uživamo u pogledu na plažu koja je ogromna, u pozadini se naziru kroz izmaglicu planine najvjerojatnije Taurus, a ekipa se raširila ko zaraza i uživa, trešti techo i turski house iz birtija. Pravo mjesto za nas. Jes da more nije baš najčišće ali nismo ni mi neki higijenci. Valovi su jaki, i bacaju te iz mora, ali to nas nije smelo da se dobro iskupamo.
Predvečer se lagano vraćamo natrag ovaj put pješke uz more jer se može skoro skroz proći do grada prekrasnom šetnjicom. Opet navraćamo na doner jer je bio odličan i idemo se doma spremit za akciju. Al smo tolko dugo bauljali da smo malo zakasnili, dok smo našli di su birtije, uz luku i u ulici koja izlazi na clock tower, već su se svi razbježali a za žešću akciju nismo bili tako da je opet pao Efes za slobodu na nekim štengama u starom gradu, i na kraju spavanje.
Konyaalti plaža-Antalija
Hidirlik kula
Kaleici
ispred Kesik minareta,
pogled s terase hostela Emre”s cave
burki je ulovil kornjaču čančaru (jebiga nije ulovil štrumfetu)
Goreme open air museum
stari viri iz jedne crkvice
fairy chimneys
fairy chimneys
dolina
pogled na Rose valley
Goreme-selo
Goreme
ulica u Goremeu
viline kućice ili???!!!
fotosešn – ekipa u fiatu
krajolik
Uchisar castle
krajolik na putu iz Goremea u Uchisar
Derinkuyu
Derinkuyu
vinarija
Uchisar
Cavusin
okolica Cavusina-fairy chimneys